Gyakran ismételt kávés kérdések és válaszok I.
EGÉSZSÉGES-E A KÁVÉFOGYASZTÁS?
Bizonyított tény, hogy igen. A kávéban található anitioxidánsok, mint a koffein és más szerves alkótóelemek, jó hatással vannak számos egészségügyi problémára. Több nagy tanulmányból az derült ki, hogy az intenzív kávéfogyasztás csökkenti például a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a férfiaknál a Parkinson-kór kialakulásának veszélyét, csökkenti a májzsugorodás és a vele összefüggő halálozás kockázatát, mindamellett megfelelő kalcium és D-vitamin bevitel mellett csökkentheti a csontritkulás és az ezzel összefüggő csonttörések kockázatát. A hatás minden estben arányos a kávéivás mértékével, azonban nem egyformán érvényes a férfiakra és a nőkre.
MINDENKI IHAT-E KÁVÉT?
Nem mindenkire van azonos hatással a kávé. Egyesek számára veszélyes is lehet, magas vérnyomást okozhat, valamint terhesség alatt sem ajánlott a túlzott kávéfogyasztás a várandós kismamák számára. A koffein még több problémát okoz gyermekek esetében, akik jóval érzékenyebbek annak hatásaira, így akár viselkedési- és figyelemzavar is felléphet náluk.
Bizonyos gyógyszerekkel együtt sem javasolt a kávé, erről érdemes a betegtájékoztatókban tájékozódni. A normál mennyiségű kávé rendszeres fogyasztásának káros hatására azonban elég kevés, míg
jótékony hatására valamivel több bizonyítékot tártak a fel a különböző kísérletek és tanulmányok.
DEHIDRATÁL-E A KÁVÉ?
Hogy ez kinél mekkora hatás, az a kávétól és az elfogyasztott mennyiségtől is függ, valamint, hogy mennyire van hozzászokva a szervezet a koffeinfogyasztáshoz.
MENNYIRE OKOZ FÜGGŐSÉGET A KÁVÉ?
A koffein egyik legfontosabb hatásaként stimulálja az idegrendszert, mely többek között a stresszre adott válaszreakciókért is felelős, azonban ha naponta ugyanakkor kávézunk, szervezetünk hozzászokhat a koffeinhez.